Projekt

Nazywam się Magdalena Dehiles i jestem nauczycielką. Mieszkam w Londynie od 15 lat. Od 7 lat uczę w londyńskich szkołach.  Jakiś czas temu powstał nowy typ szkół – free schools- określane też mianem akademii (czyt. więcej na temat free school https://www.gov.uk/types-of-school/free-schools).

 

Podczas poszukiwań szkoły średniej dla starszej córki wybrałyśmy się do jednej z okolicznych free schools. Dyrektorka szkoły mówiła o dzieciach i o swojej szkole z taką pasją jakiej nie spotkałyśmy w żadnej z poprzednich szkół. Zastanowiło mnie to i przyjrzałam się bliżej tego typu szkołom.  Okazało się, że free schools to szkoły państwowe, bezpłatne, zakładane przez rodziców, nauczycieli, oraz grupy osób, które odczuwają potrzebę założenia nowej szkoły w danej okolicy. Szkoły finansowane są bezpośrednio przez Wydział Edukacji (Dfe) I są niezależne od lokalnych rządów (council). Nabór do takich szkół odbywa się na takich samych zasadach jak w każdej szkole powszechnej (mainstream). Program nauczania obowiązuje taki jak wszędzie ( national curriculum) ale jest większa swoboda w realizacji tego programu.

 

Ponieważ moje dzieci  są dwujęzyczne, ale jest to głównie moja zasługa, wpadł mi do głowy pomysł na szkołę dwujęzyczną, gdzie dzieci uczyłyby sìę tego co w ‘zwykłej’ angielskiej szkole plus polskie przedmioty takie jak j. polski , historia czy geografia. Okazało się, że nie tylko jest to możliwe, ale istnieją już tego typu szkoły w Londynie i w całym kraju. Są szkoły francuskie http://www.lafontaineacademy.org , hiszpańskie https://www.facebook.com/pages/Bilingual-Primary-School-Project-BLPSP/162511670467085?hc_location=timeline, niemieckie http://www.jkps-cfbt.org, i jest nawet mandaryńska http://www.themarcopoloacademy.org ale nie mamy jeszcze polskiej, i dlatego właśnie powstał ten projekt 🙂 Z Waszą pomocą drodzy Rodzice my też możemy mieć naszą własną akademię!

 

20140806_193143_resized

 

Advertisements

2 thoughts on “Projekt

  1. Jestem ZA zdecydowanie! To bylaby idealna szkola dla mojego synka jakiego chcialabym wychowac zarowno jako Polaka jak i Anglika. Sobotnie polskie szkoly to rozwiazanie, ale to dodatkowe zajecia i zabiera sie dzieciom pol dnia w sobote. Idealne byloby gdyby byla normalna polsko-angielska szkola

    Proponuje pd zachod Londynu jako ze wiekszosc Polakow mieszka albo na zachodzie albo na poludniu Londynu

    Zycze Pani duzo sil i zaparcia w realizacji projektu. Moze nawiazanie wspolpracy z jedna z sobotnich szkol by umozliwilo latwiejszy start w szkole od pn-pt.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s